Nastává podzim a Vám se zastesklo po tom, jak jste si na jaro vysázeli krásnou zahrádku? Všechny ty kytičky, bylinky, rajčata, hrášek a podobně? Ale co teď? Na podzim se nic sázet nedá. Opravdu si to myslíte? Tak to jste na velkém omylu! Ptáte se, co? No přece živý plot! Podzim je právě nejlepší doba k jeho výsadbě. Ale těch možností!
– Jehličnan či listnatý?
– Stálezelený či opadavý?
– Uhlazený či rozevlátý?
jaké jsou jeho výhody?
· Ikdyž se nějaká větev poškodí, zase doroste! A to je přece skvělé. Viděli jste někdy „reinkarnaci cihel“? Žádný stavební materiál se sám nedoplní, na to je vždycky třeba Vaše práce, ale živý plot to udělá za Vás.
· Můžete si ho upravovat podle svých představ a to tak často, jak chcete. Nicméně, je ho třeba dostatečně zalévat několikrát do roka.
· Slouží nejen jako ochrana zahrady, či jistá nepropustná bariéra, ale současně jako její ozdoba, která je Vaší vizitkou.
· Můžete si vybrat ten správný podle vašich představ, jelikož máte na výběr spoustu různě zbarvených dřevin s jehličkami nebo listy nebo na nich můžete najít dokonce plody nebo krásné květy.
Nejčastějším typy vysazovaných stromků:
jehličnaté druhy
– Túje
– tis
listnaté druhy
– ptačí zob
– babyka
– habr
– líska
– vrba
– trnité druhy
– dřišťál
– trnka
Pokud nechcete mít vysoký živý plot, je dobré zvolit jednu z následujících možností sazenic, které nedorůstají velké výšky a jejich povinností není chránit Váš pozemek:
– zimostráz
– skalník
– brslen
jejich využití je hlavně k oddělení záhonů v zahradách.
Na co si dát pozor při koupi sazenic?
– raší z nich další výhony
– jejich kořenový bal je dostatečně velký a zabezpečený
– nesmí být vyloženě přeschlé
– musí mít jasnou a svěží barvu
Nezapomínejte na pravidelnou údržbu vašeho nového, krásného plotu, což znamená pravidelně stříhat a hnojit. Ale ta krása Vám bude stát za trochu námahy.