Když si pořídíte na zahradu bazén, například zapuštěnou nádrž pod úroveň země, bude zapotřebí ještě sáhnout hlouběji do peněženky, abyste dokoupili k bazénu příslušenství, tedy alespoň to základní, bez něhož jej nebude možné bezpečně provozovat. Co tím například máme na mysli?
Filtrace – není-li u bazénu přítomna filtrace, tedy filtrační okruh s čerpadlem a filtrační nádobou, mohou se v brzké době uvnitř bazénu objevit různé nečistoty, které jsou pak živnou půdou pro bakterie. Uvědomte si, že do bazénu ve venkovním prostředí neustále dopadá prach, drobné úlomky trav, listy stromů, hmyz a další drobné i větší kousky nečistot, a to vše se pak snadno usadí na dně nebo nalepí na stěny nádrže. Filtrační okruh snižuje výskyt těchto jevů na minimum, i když samozřejmě není stoprocentní.
Vysavač – některé nečistoty se i přes filtrování vody mohou usadit na dně bazénu. A tehdy nastupuje do práce bazénový vysavač. Vysavače existují buď poloautomatické anebo robotické, ale pokud nechcete utrácet velké peníze, pro údržbu bazénového dna vystačíte i s ručním nástavcem na teleskopickou tyč.
Chemie – standardně se v plaveckých bazénech používá chlorová chemie, ovšem existují i jiné přípravky, například aktivní kyslík (ozón), bromová chemie, polymerová chemie anebo UV lampa.
Plachty – pro nadzemní bazény jsou zapotřebí speciální geotextilní fólie, které se pokládají na upravenou zeminu, na níž se pak rozloží samotný bazén. A další potřebnou fólií na bazén je krycí plachta – ta brání spadu nečistot na hladinu a zároveň snižuje množství vypařené vody.
Plováky – chcete-li bazén zazimovat, pak se vám mohou hodit dilatační plováky, s nimiž se sníží pravděpodobnost poškození nádrže vlivem rozpínajícího se ledu. Jsou to ploché desky zatížené betonem nebo pískem, udržují ve vodě svislou polohu a brání pohybu ledu i do větší hloubky pod hladinou.