O tom, že spánek je pro člověka zcela nezbytnou součástí běžného dne není zapotřebí pochybovat. Shodují se na tom lékaři, psychologové a řada dalších odborníků zaobírajících se zdravým životním stylem.
Většina lidí stráví spánkem 6 – 8 hodin denně, tedy čtvrtinu a ž třetinu každého jednotlivého čtyřiadvacetihodinového slunečního cyklu ohraničujících časovou jednotku, kterou běžně označujeme za den. Toto není zrovna malý podíl na celkovém fungování člověka. Naopak, jedná se o zcela zásadní část jeho života.
Vzhledem k tomu, že spánkem (nejčastěji probíhajícím v prostorách ložnice, konkrétně postele jedince či páru) tedy trávíme třetinu nebo minimálně čtvrtinu svého života, je pozornost věnovaná jeho kvalitě skutečně důležitým počinem.
Kromě jiných faktorů (mezi něž patří například zdravotní stav osoby, její denní pohybová aktivita, činnosti provozované před usnutím a podobně) má na kvalitu spánku též vliv volba typu pokrývek
a polštářů, v nichž svůj spánkový cyklus prožíváme.
Jaké typy polštářů jsou na trhu dostupné?
V České republice je možné v případě zájmu zakoupit a užívat při spaní následující typy polštářů kategorizovaným na základě jejich funkčního tvaru a velikosti:
· Malé polštářky ve velikosti přibližně 40 x 40 cm – tyto jsou vhodné nikoli pouze jako dekorace, ale také pro děti, případně dospělé, kteří nepreferují velké plochy pro uložení hlavy během spaní.
· Běžné polštáře prodávané nejčastěji ve velikosti 70 x 90 cm – dva polštáře vedle sebe tak běžně pokryjí celou plochu manželské postele dospělých osob; jedná se o typ polštáře vyráběný v nejširší paletě svrchník i plnících materiálů.
· Klínový polštář užívaný do postýlek malých dětí, ale takéu dospělých osob, které mají problémy s dýcháním (klínový tvar zajišťuje, že je hlava sklopena v úhlu dopomáhajícím fyziologicky přirozenému dýchání).
· Anatomické polštáře vyráběné nejčastěji z paměťové pěny, které dopomáhají k poloze těla, jež pozitivně působí na krční páteř.
Nezařazené